XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wystartował

W piątek (09.08) o godz. 9:00 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wystartowali uczestnicy XIX Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
W tym roku ruszają dwie trasy rajdu: Trasa Standard „ Semper Fidelis”, nakierowana przede wszystkim na Polaków mieszkających na Kresach i poległych za ojczyznę oraz tras Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia mająca na celu porządkowanie zapomnianych cmentarzy Polaków, w tym poległych i zamordowanych Zesłańców. Obie trasy przetną się w Katyniu na wspólnych uroczystościach 24 sierpnia. Przez tegoroczny rajd przewinie się blisko 150 motocyklistów.
Trasa Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego rozpoczyna się w Warszawie i prowadzi w pierwszej kolejności do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską. Wyznaczają ją miejscowości, w których ukryto zamordowanych polskich jeńców m. in.: Kuropaty pod Mińskiem (Białoruś); Las Katyński pod Smoleńskiem (Rosja); Miednoje pod Twerem, wówczas Kalinin (Rosja); Piatichatki pod Charkowem (Ukraina); Bykownia pod Kijowem (Ukraina). Motocykliści docierają również rokrocznie do Moskwy – miejsca, w którym zapadały decyzje dotyczące Zbrodni Katyńskiej.

Rajd jest wyprawą na dawne Kresy Rzeczypospolitej, (Wilno, Lwów, Żytomierz, Bar, Kamieniec Podolski, Chocim) oraz w liczne miejsca związane z historią Polski. Uczestnicy rajdu nie tylko dbają o upowszechnianie wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej, ale również odwiedzają mieszkających tam Polaków, znajdujące się w pobliżu trasy groby żołnierskie i polskie szkoły. Odwiedzają nie tylko miejsca związane z polską pamięcią i memoriałami w Lesie Katyńskim, Miednoje, Piatichatkach, Charkowie, Bykowni i Kuropatach również składają kwiaty, zapalają znicze i modlą się w intencji wszystkich zamordowanych, nie tylko obywateli polskich. Po powrocie z rajdu motocykliści odwiedzają szkoły, uczelnie, parafie, gdzie dzielą się swoimi wrażeniami z wyprawy oraz informują o idei rajdu. Za kierownicami motocykli zasiadają zarówno mężczyźni jak i kobiety z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Niemiec, Francji i innych krajów europejskich. Na trasie przejazdu dołączają również „bajkerzy” z Litwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Dla podkreślenia, że pamięć nie powinna dzielić, lecz łączyć na motocyklach wywieszane są dwie flagi – polska i kraju, przez który w danym momencie przejeżdża rajd.

źródło: mazowieckie.pl