Wzorowa postawa obywatelska

W niedzielę (06 października 2019 r.), w Sokołowie Podlaskim na ul. Łowieckiej, 25 – letni mieszkaniec powiatu sokołowskiego zatrzymał nietrzeźwego kierującego fordem.

W dniu 06 października 2019 roku, 25 – letni mieszkaniec powiatu sokołowskiego poruszał się swoim samochodem po terenie Sokołowa Podlaskiego. Jadąc ulicą Kosowską zauważył, że jadący z przeciwnego kierunku ford zjeżdża na przeciwległy pas jezdni. Kierujący fordem nie był w stanie utrzymać pojazdu na jednym pasie jezdni, co mogło świadczyć, że najprawdopodobniej porusza się tym pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. Widząc to, zawrócił i pojechał za tym pojazdem. Na ul. Łowieckiej zatrzymał forda z którego wyszedł mężczyzna, od którego wyczuł alkohol. Kierowca miał problem z utrzymaniem równowagi.

Na miejsce wezwał patrol Policji, lecz osoba nietrzeźwa oddaliła się w nieustalonym kierunku. Podjęte przez policjantów czynności pozwoliły ustalić kierowcę forda, którym okazał się 29 – letni mieszkaniec gminy Sokołów Podlaski. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Za swoje postępowanie odpowie przed sokołowskim sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi i grzywna

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

źródło: KPP Sokołow Podlaski, autor: asp. Jakub Więsak
www.mazoiwecka.policja.gov.p